Nivea
NIVEA CREME DARK SPOT REDUCTION
Barcode 4005900133342Checked 12 September 2026
Findings
- Formula transparency
- Partly recorded21 entries are not in our reference yet.
What this doesn't mean
The whole printed list is still below, exactly as written — those entries simply carry no explanation beside them.
- Fragrance
- Present · 4 named4 of the 26 fragrance substances EU labelling asks to be named are on this pack.
What this doesn't mean
That is a labelling rule rather than a warning. It matters most to somebody who already knows they react to one of them.
- Regulatory context
- 6 named · 6 with limits6 ingredients on this list are named in EU cosmetics law, and 6 of them carry a condition.
What this doesn't mean
A condition is a cap on how much may be used, or which products it may be used in. We hold no concentrations, so we can't tell you where this product sits against one — the rules themselves are under Rules.
- Composition
- 1 preservative · 1 UV filterCounts, not conclusions.
What this doesn't mean
A preservative keeps a water-based product from growing microbes in the pack, a UV filter absorbs or reflects ultraviolet light, and a colourant adds colour.
Worth knowing
- Declared fragrance allergen
This product declares one or more of the fragrance substances that EU labelling rules require to be named individually.
Why we mention it
Regulation (EC) No 1223/2009 requires certain fragrance substances to be named on the label above a threshold. Their presence is a labelling fact, not a prediction that anybody will react.
- Subject to a regulatory restriction
One or more ingredients in this product are restricted in at least one market. The restriction is usually a concentration limit or a limit on the type of product.
Why we mention it
Points at a named instrument rather than implying a general hazard. The specific provision is shown with the ingredient.
- Contains fragrance
This product contains fragrance. Fragrance is one of the more common causes of contact irritation, which is why many people prefer to avoid it.
Why we mention it
Fragrance is the most frequently cited preference in cosmetics, and "parfum" on a label can cover many undisclosed components.
- Contains UV filters
This product contains UV filters. Which filters are permitted, and at what concentration, differs between markets.
Why we mention it
UV filters are among the most tightly regulated cosmetic ingredients, and the permitted set differs between the EU, the US and elsewhere.
- Contains silicones
This product contains silicones, which are used to give a smooth feel and to help a formula spread.
Why we mention it
Silicones are a frequent preference filter. There is no regulatory restriction behind this flag, so it is marked informational.
Everything on the pack
In the order it is printed, in full. We never shorten it, reorder it or leave an entry out.
As printed on the pack
NIVEAⓇ MEN DARK SPOT# REDUCTION CREME A breakthrough in skincare specifically developed for men's skin. It contains UV filters and licorice extracts that reduce dark spots. It is extra light, non-greasy and fast absorbing. SKIN COMPATIBILITY DERMATOLOGICALLY APPROVED SKIN CREAM. INGREDIANTS: Aqua, Glycerin, Isopropyl Palmitate, Cetearyl Alcohol, Alcohol Denat. 3.7% v/v, C12-15 Alkyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoyl - methane, Distarch Phosphate, Glyceryl Stearate, Octocrylene, Glycyrrhiza Glabra Root Extract, Polyglyceryl-10 Stearate, Dimethicone, Carbomer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Trisodium EDTA, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Limonene, Linalool, Coumarin, Alpha-Isomethyl Ionone, Parfum. Imported by: NIVEA India Pvt Ltd, 4th Floor, AGH, Phoenix Market City, Kurla (W), Mumbai, Maharashtra - 400070. RC No. COS052/13. Query/Feedback: Contact NIVEA CARE Executive at above address or :(022)62487999, care@beiersdorf.com.For Batch No., MFD. (P) & Use Before (E): See Pack. Manufactured by: Beiersdorf Manufacturing Hamburg GmbH, Troplowitzstraße 10, 22529 Hamburg, Germany. MRP (Incl. of all Taxes): *255.00, USP: *3.40/ml Net Content #Dark spots accumulated from dirt & residues. (When Packed): Beiersdorf 75ml (75.2g) 12M 4 005900133342 Hamburg =reg. tm. of Beiersdorf AG Beiersdorf AG, D-20245 Hamburg ALU www.NIVEAMEN.IN Art. No. 83927 83927.498.DB.01
- 1NIVEAⓇ MEN DARK SPOT# REDUCTION CREME A breakthrough in skincare specifically developed for men's skin. It contains UV filters and licorice extracts that reduce dark spots. It is extra light
- 2non-greasy and fast absorbing. SKIN COMPATIBILITY DERMATOLOGICALLY APPROVED SKIN CREAM. INGREDIANTS: Aqua
- 3Glycerin
- 4Isopropyl Palmitate
- 5Cetearyl Alcohol
- 6Alcohol Denat. 3.7% v/v
- 7C12-15 Alkyl Benzoate
- 8Butyl Methoxydibenzoyl - methane
- 9Distarch Phosphate
- 10Glyceryl Stearate
- 11Octocrylene
- 12Glycyrrhiza Glabra Root Extract
- 13Polyglyceryl-10 Stearate
- 14Dimethicone
- 15Carbomer
- 16Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer
- 17Trisodium EDTA
- 18Sodium Hydroxide
- 19Phenoxyethanol
- 20Ethylhexylglycerin
- 21Limonene
- 22Linalool
- 23Coumarin
- 24Alpha-Isomethyl Ionone
- 25Parfum. Imported by: NIVEA India Pvt Ltd
- 264th Floor
- 27AGH
- 28Phoenix Market City
- 29Kurla (W)
- 30Mumbai
- 31Maharashtra - 400070. RC No. COS052/13. Query/Feedback: Contact NIVEA CARE Executive at above address or :(022)62487999
- 32care@beiersdorf.com.For Batch No
- 33MFD. (P) & Use Before (E): See Pack. Manufactured by: Beiersdorf Manufacturing Hamburg GmbH
- 34Troplowitzstraße 10
- 3522529 Hamburg
- 36Germany. MRP (Incl. of all Taxes): *255.00
- 37USP: *3.40/ml Net Content #Dark spots accumulated from dirt & residues. (When Packed): Beiersdorf 75ml (75.2g) 12M 4 005900133342 Hamburg =reg. tm. of Beiersdorf AG Beiersdorf AG
- 38D-20245 Hamburg ALU www.NIVEAMEN.IN Art. No. 83927 83927.498.DB.01
BeautySignal does not replace the ingredient list. It helps you read it.
Ingredient by ingredient
- 1NIVEAⓇ MEN DARK SPOT# REDUCTION CREME A breakthrough in skincare specifically developed for men's skin. It contains UV filters and licorice extracts that reduce dark spots. It is extra lightNot in our reference yet
- 2non-greasy and fast absorbing. SKIN COMPATIBILITY DERMATOLOGICALLY APPROVED SKIN CREAM. INGREDIANTS: AquaNot in our reference yet
- 3GlycerinHumectant
- 4Isopropyl PalmitateEmollient
- 5Cetearyl AlcoholEmollient
- 6Alcohol Denat. 3.7% v/vNot in our reference yet
- 7C12-15 Alkyl BenzoateEmollient
- 8Butyl Methoxydibenzoyl - methaneNot in our reference yet
- 9Distarch PhosphateNot in our reference yet
- 10Glyceryl StearateEmulsifier
- 11OctocryleneUV filterUV filterNamed by a rule
- 12Glycyrrhiza Glabra Root ExtractNot in our reference yet
- 13Polyglyceryl-10 StearateNot in our reference yet
- 14DimethiconeEmollient
- 15CarbomerViscosity control
- 16Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate CrosspolymerViscosity control
- 17Trisodium EDTAChelating agent
- 18Sodium HydroxidepH adjuster
- 19PhenoxyethanolPreservativeNamed by a rule
- 20EthylhexylglycerinConditioning agent
- 21LimoneneFragranceDeclared allergen
- 22LinaloolFragranceDeclared allergen
- 23CoumarinFragranceDeclared allergen
- 24Alpha-Isomethyl IononeFragranceDeclared allergen
- 25Parfum. Imported by: NIVEA India Pvt LtdNot in our reference yet
- 264th FloorNot in our reference yet
- 27AGHNot in our reference yet
- 28Phoenix Market CityNot in our reference yet
- 29Kurla (W)Not in our reference yet
- 30MumbaiNot in our reference yet
- 31Maharashtra - 400070. RC No. COS052/13. Query/Feedback: Contact NIVEA CARE Executive at above address or :(022)62487999Not in our reference yet
- 32care@beiersdorf.com.For Batch NoNot in our reference yet
- 33MFD. (P) & Use Before (E): See Pack. Manufactured by: Beiersdorf Manufacturing Hamburg GmbHNot in our reference yet
- 34Troplowitzstraße 10Not in our reference yet
- 3522529 HamburgNot in our reference yet
- 36Germany. MRP (Incl. of all Taxes): *255.00Not in our reference yet
- 37USP: *3.40/ml Net Content #Dark spots accumulated from dirt & residues. (When Packed): Beiersdorf 75ml (75.2g) 12M 4 005900133342 Hamburg =reg. tm. of Beiersdorf AG Beiersdorf AGNot in our reference yet
- 38D-20245 Hamburg ALU www.NIVEAMEN.IN Art. No. 83927 83927.498.DB.01Not in our reference yet
What the rules say
Each rule is named so you can read it yourself. A limit is not a warning.
EU · Permitted within limits
Regulation (EC) No 1223/2009, Annex VI
What it sets out
Maximum 10 % w/w as acid. We hold no concentrations, so we can't say where this product sits against it.
EU · Permitted within limits
Regulation (EC) No 1223/2009, Annex V, entry 29
What it sets out
Maximum 1 % w/w in the finished product. We hold no concentrations, so we can't say where this product sits against it.
EU · Permitted within limits
Regulation (EC) No 1223/2009, Annex III — fragrance substances subject to individual labelling
What it sets out
Must be named individually on the label above 0.001% in leave-on products and 0.01% in rinse-off products.
About this product
- Label checked
- 12 September 2026
- Also sold in
- india
Ingredient lists change with a reformulation and differ between countries, so check the pack in your hand. For a reaction or a health concern, speak to a pharmacist or a doctor.